فروشندگان بیل و جویندگان طلا

آدم های زیادی هستن که دنبال یه شبه پولدار شدن هستن، از زمان قدیم که دنبال گنج پیدا کردن بودن و الان که دنبال استارتاپ و ثبت اختراع و فروش ایده.

اما در این بین افرادی سودجو هستند که با هدف قراردادن اون دسته از دوستانی که طمع زود پولدار شدن دارند رو به راحتی به تله می اندازن. به همین خاطر سالهاست که تبلیغ گنج یاب، آیفون ۱۰۰ هزار تومنی و … می بینید.

چطور این اتفاق میفته؟ خیلی ساده است،امروز کاملا اتفاقی با یه وبسایتی آشنا شدم که فردی به نام «امین دارابی پورکلهر» رو پروموت می کرد. ایشون به نظر یکی از میلیونرها و افراد موفق محسوب می شوند؛ حالا هم تصمیم گرفتند در راه رضای خدا این ایده ها و تجربیات ناب رو در اختیار سایر هم وطنان بگذارند ولی با هزینه های اندکی که از ۶ تا ۸۰ میلیون تومان باید هزینه کنید.

البته ایشون سایت های مختلفی هم دارند:

  • amin-darabi.ir
  • wecenter.ir
  • darabico.com

نکته جالب تر اینه ایمیل پشتیبانی وبسایتاشون یعنی [email protected] به یه نتیجه جالب تر میرسه «رویال پت البرز» که خدمات و محصولاتی رو در حوزه حیوانات خانگی ارائه می کنند.

البته پیگیری این ایمیل روی دامنه های دیگه هم به سایت های دیگه ای می خوره که اغلب توی همین حوزه یک شبه پولدار شو خلاصه می شن مثل relaxpool.ir که در حال حاضر انگار مدیریت / مجوزهای وبسایت توسط افراد دیگری گرفته شده.

چیزی که من رو جلب کرد، پکیج جالب ۸۰ میلیونی برای ۱۲٪ سهم در فروشه (یعنی ارزش گذاری فروش وبسایت حدودا ۶۶۶ میلیونه) چیزی که شاید ۵۰٪ از استارتاپ های فعلی که کار واقعی انجام میدن در این حد فروش ندارند.

من نمی دونم ایشون دقیقا مشغول چه کاری هستند، و چه چیزی رو میفروشند؟ ایده؟ ایده هایی که تو ذهن میلیون ها نفر آدم وجود داره؟ اما جدا از این موارد چند نکته رو بد ندیدم بگم:

  1. هیچکسی به شما راز پولدار شدن نمیگه و نخواهد گفت؛ خیلی منطقیه که هر فردی تمایل به موفقیت خودش داره، پس لزومی نداره توی این بازار دست زیاد کنه مگر اینکه به نردبانی مثل شما نیاز داشته باشه تا از اون بالا بره.
  2. ایده هیچ ارزشی نداره؛ اگه فک میکنید الان به ذهنتون رسیده یه اپلیکیشن تاکسی یاب، نجار یاب، نقاش یاب، پیک موتوری یاب و سایر چیزای مختلف یاب رو بزنید شما خاص و باهوش نیستید این ایده به ذهن همه رسیده.
  3. آدمها موفق میشن چون پشتکار دارند و تلاش می کنند؛ لزوما یک ایده شما رو موفق نخواهد کرد، برای موفق شدن باید بی نهایت کار کنید، سخت تبلیغ کنید، با آدم ها توافق کنید، لابی کنید و … هزاران پروژه شکست خورده وجود داره که هم ایده های خوبی داشتند و هم سرمایه گذار داشتند اما به دلایل مختلف به نتیجه نرسیدند.

می دونم همه دوست داریم که یک شبه پولدار بشیم اما واقعیت ماجرا اینه که امکان پذیر نیست یا به عبارتی راه سالمی وجود نداره؛ پس بهتره جای اینکه افراد سودجو رو پولدار و موفق کنیم، خودمون تلاش کنیم برای موفقیت.

دیدگاه خود را بیان کنید