سانسور بیشتر در زمان انتخابات

censorship-440

شاید بعد از اتفاقات سال ۸۸ توجه ویژه ای به شبکه های اجتماعی در ایران شد، از سوی مردم به خاطر فیلترینگ های گسترده و به خاطر اینکه جامعه در سطح شهر کاملاً بسته است و از اینکه چند نفر کنار هم جمع بشن ترس وجود داره، این جمع شدن ها به صورت آنلاین در شبکه های اجتماعی پدید آمده؛ از سوی نهادهای دولتی هم به خاطر این اجتماع که در شهر ازش می ترسیدن، حالا در شبکه های اجتماعی هم باعث ترس شده.

اما چرا می ترسن؟

دلیلش خیلی ساده است، با گردش آزاد اطلاعات همه دسترسی به اطلاعاتی دارند که فقط از یه کانال خاص عبور نکرده و هر کسی می تونه نظر و عقیده اش رو ابراز کنه؛ تا اینجای کار عادیه اما ترس اونجایی زیاد میشه که به خاطر رسانه ای بودن شبکه های اجتماعی امکان فشار آوردن به نهادها، شرکت ها و تاثیر گذاری بر افکار عمومی هم امکان پذیر خواهد بود.

چرا در زمان انتخابات فشار سانسور بیشتر می شود؟

از نظر من در چند سال اخیر دو سیاست در زمینه فضای مجازی و آی تی دنبال میشه و در واقع تمام این بودجه هایی که برای اعمال فیلترینگ و سانسور خرج میشه (به جز جلوگیری از دسترسی عادی کاربران که هدف اصلیه) برای رسیدن به دو مورد خواهد بود:

  1. ایجاد رعب و وحشت و خستگی برای کاربران: وقتی شما دسترسی به اینترنت آزاد براتون سخت، هزینه بر و اعصاب خوردکن بشه کم کم قیدش رو میزنید، دقیقاً همون بلایی که سر وایبر اومد.
  2. آمادگی برای اتفاقات پیش بینی نشده: به خاطر شرایط حساس همیشگی کشور آمادگی برای مسدود کردن دسترسی به همه چیز وجود داره تا اگر اتفاقی افتاد جلوی گردش آزاد اطلاعات گرفته شه و با تک کاناله کردن اطلاعات تاثیر گذاری بیشتری داشته باشند.

چه اتفاقی در این چندسال افتاده؟

یه سیاست جالبی که داره اتفاق میفته عدم استفاده از فیلترشکن برای کاربران هست، یعنی با باز گذاشتن یک سری از شبکه های اجتماعی (به خصوص تلگرام) باعث عادت کردن مردم به این پلتفرم ها شده و دیگه استفاده از فیلترشکن مثل قبل فراگیر نیست، به همین دلیل هم فیلترینگ قدرت بیشتری پیدا کرده که ترافیک سایت رو به شدت کاهش بده و هم باعث شده که برای اشتراک گذاری از سرویس هایی استفاده کنید که فیلتر نیستند و این باعث محدودیت هایی در این زمینه است. نمونه مشخص و واضحش تلگرامه که الان باعث شده عادت بازدید از وب سایت ها، استفاده از فیس بوک و … کاهش پیدا کنه.

اگر هم فکر میکنید اینترنت از این وضعیت خارج میشه و پهنای باند بیشتری وارد کشور میشه تا حالا شواهد و قرائن چیز دیگری رو مشخص کرده و نهایت بهبود وضعیت این خواهد بود که ترافیک داخل کشور سرعت بیشتری خواهد داشت.

دیدگاه خود را بیان کنید