سفر به مالزی

من تا حالا مالزی نرفته بودم و ماجرای سفر به کوالالامپور کاملاً اتفاقی بود؛ لیست بسته های سفر رو مقایسه می کردم که دیدم با همان هزینه که برای ۳ شب دبی می پردازیم می‌توانیم یک هفته در مالزی باشیم. همه این ها در سی دقیقه اتفاق افتاد و قبول کردم که به مالزی بروم.

به خاطر مشغله های کاری من متاسفانه نرسیدم که حتی ویکی پدیا مالزی رو چک کنم و به همین خاطر یه عالمه تجربه بیشتری برام کسب شد.

malaysia-street

پرواز

malaysia-land

پرواز مالزی حدود ۸ ساعت و به طور دقیق تر ۷ ساعت است که بسته به هواپیما و سرعت آن دارد (نکته جالب آن که در برگشت به خاطر وزش باد، مدت پرواز یک ساعت پرواز بیشتر خواهد بود)، پرواز من ایران ایر بود و از روی پاکستان و هند عبور کردیم تا به مالزی برسیم و در این بین دو بسته غذایی برای شام و صبحانه دادند؛ البته حوصله سربرترین پروازیست که خواهید داشت، به شخصه اگر خبر داشتم که ۸ ساعت پرواز خواهیم داشت هیچ وقت با ایرلاین ایرانی نمی رفتم.

فرودگاه کوالالامپور بسیار بزرگتر از چیزی بود که فکر می کردم و این فرودگاه دو قسمتی است، سالن ترانزیت و سالن اداری که با یک مترو به هم وصل می شوند و این مسیر را تا سالن اداری برای دریافت ویزا باید طی کنید.

در دید اول

سفر به کشورهای جنوب شرقی آسیا شاید برای خیلیا دوست داشتنی نباشه، به خاطر نزدیکیش به استوا و هوای گرمش یا به خاطر مردمش؛ اما به نظر من ارزش یه بار سفر کردن رو خواهد داشت.

مالزی در دو بخشه که کوالالامپور در بخش غربیش قرار داره و از شمال با تایلند و از جنوب با سنگاپور همسایه است. ساعت آن نسبت به گرینویچ ۸ ساعت جلوتر است و مردمش از سه نژاد چینی، هندو و مالایی هستند. مالایی ها ۶۰% جمعیت را تشکیل می دهند و دین رسمی کشور اسلام است.

آب و هوای مالزی برای من که از دمای ۰ درجه به ۳۵ درجه آمدم به شدت شرجی و گرم محسوب می شود، تا کنون دمای کوالالامپور کمتر از ۲۷ درجه نیامده و تقریباً در تمام سال تابستان خواهد بود و همچنین هر روزی و هر زمانی ممکن است در یک لحظه باران بیاید، پس همیشه در آفتاب و باران چتر با خود حمل کنید.

هتل

به نظر من و با تجربه های دیگران هتل کمتر از ۴ ستاره را در مالزی فراموش کنید چرا که بسیاری از امکاناتی که در دیگر کشورها دریافت کردید در اینجا خبری از آنها نخواهد بود! سعی کنید هتل خود را به خیابان Jalan Bukit Bintang نزدیک باشد، چرا که این خیابان و خیابان های اطرافش مثلث طلایی رستوران ها، بار و کلاب و مراکزهای خرید را تشکیل می دهد و به راحتی زمان زیادی را می توانید در اینجا صرف کنید.

اینترنت

بخش ضروری و مهم سفرهای امروزی اینترنت همراه است که تا زمانی که بر روی تلفن همراه خود اینترنت نداشته باشید عملاً نمی توانید از گوگل مپ و فوراسکوئر و سایر امکانات استفاده کنید.

هزینه خرید سیمکارت و راه اندازی بسته اینترنت با حجمی بین ۱ تا ۳ گیگابایت بر بستر ۴G هزینه ای بین ۴۰ تا ۷۰ رینگیت خواهد داشت، من اپراتور Digi را انتخاب کردم چون فروشگاه های بیشتری داشت و همینطور در حین کارکرد سرعت خوبی بین ۱۰ تا ۳۰ مگابایت را ارائه می کرد.

حمل و نقل

نکته اساسی مالزی این است که سیستم جاده ها و ماشین ها بر اساس فرمان راست و مشابه بریتانیا است و طبیعتاً اگر از ایران دچار مشکلاتی برای عبور از خیابان خواهید شد. همچنین در ساعات ۸ تا ۱۰ صبح و ۵ تا ۸ شب ترافیک زیادی را مشاهده خواهید کرد که برای ایرانی ها کاملاً عادی خواهد بود و حتی در مقام مقایسه نیز بسیار کمتر است.

عمده روش های حمل و نقل به این چند دسته تقسیم می شوند:

  1. تاکسی (آبی: ورودی ۶ رینگیت، قرمز: ورودی ۳ رینگیت، بنفش)
  2. مونوریل
  3. اتوبوس
  4. KTM

علاوه بر این ها یک مدل اتوبوس هست به نام هاپ آن هاپ آف که در جاهای تاریخی و مهم مالزی ایستگاه دارند و هر ۲۰ دقیقه اتوبوس خواهد آمد و ساعت کاری آنها از ۹ تا ۸ شب است.

البته با استفاده از اپلیکیشن GrabTaxi چیزی مشابه Uber در مالزی نیز راه اندازی شده که قیمت تاکسی را برای شما با اختلافی ۱۰تا۱۵ درصدی کاهش خواهد داد.

مردم

مردم مالزی بسیار خونسرد هستند؛ اگر دقیق تر نگاه کنیم با اندکی اغماض در بخش قانون مداری، مالایی ها شبیه ایرانی ها هستند، تخلف رانندگی بسیاری دارند، از هر کجای خیابان عبور می کنند، تنبل هستند و در برخورد با توریست ها هزینه های بیشتری دریافت می کنند.

علاوه بر این ها مناطقی وجود دارد که با ورود به آنها چینی ها را نخواهید دید و همینطور بالعکس. همچنین برخورد افراد محلی مالزی با توریست ها خوب است و هیچ گاه مشکلی نخواهید دید.

sunway-malaysia

رستوران

رستوران های بین المللی مثل مک دونالد و کی اف سی و برگر کینگ تقریباً مثل سایر نقاط دنیا هزینه ای بین ۱۵ تا ۲۰ رینگیت برای شما خواهد داشت، اما دقت کنید که سایز برگرها در کوالالامپور کوچکتر از کشورهای دیگر است و همینطور یخ های نوشابه ها در دمای کمتری قرار دارد و فوراً نوشابه شما با آب مخلوط خواهد شد.

رستوران های کلاسیک و غربی نیز بین ۵۰ تا ۱۵۰ رینگیت برای شما هزینه خواهد داشت، در خیابان Jalan Alor نیز فضاهای محلی چینی، ژاپنی، تایلندی، هندی و مالایی وجود دارد که با قیمت اندکی می توان غذاهای دیگری را مزه کرد.

علاوه بر این مشروبات الکلی به خاطر مالیات جزو نوشیدنی های گران محسوب می شوند که البته با سفر به جزیره لنکاوی می توانید از مالیات فرار کنید.

خرید

کوالالامپور مراکز خرید بسیاری دارد، از پاویلیون و میل ولی گرفته تا تایم اسکوئر و استارهیل که همگی در محدوده همان خیابان که معرفی کردم قرار می گیرند؛ اگر دنبال برند در مالزی هستید قیمت آن بسیار گرانتر از دبی یا آمریکا خواهد بود و در اریجینال بودن آنها نیز شک دارم، برای مثال فقط در یک مرکز خرید و در یک طبقه ۳ نمایندگی آدیداس خواهید دید.

اما برای خرید هر چیز دیگری قیمت ها در حدود تهران خواهد بود و تفاوت آنچنانی ندارند، فروشنده ها نیز اهل تخفیف نیستند و با خرید فقط مطمئن خواهید بود که اجناس درجه یک و به طور کامل در چین ساخته و تولید شده اند.

البته در کنار همه این ها فروشگاه های زنجیره ای به نام Daiso هستند که تمام اجناس منازل از قبیل بیل و کلنگ تا لوازم تحریر و پتو را فقط با ۵ رینگیت ارائه می کنند.

pavilion-malaysia

دیدگاه خود را بیان کنید