‍۱۰ درس زندگی از انیشتین

نام انشتین در جهان به مثابه ی هوش فراوان و استعداد و نبوغ است. درست است که همه ی ما فیزیکدان نیستیم اما می توانیم از شیوه ی زندگی اش برای رسیدن به موفقیت درس های بسیاری بگیریم. اگر هم که نمیشناسید خب کلاً ببنید این صفحه رو چون بدردتون نمی‌خوره واقعاً! بین موارد زیادی که برخورد کردم با انواع مقالات درس‌های زندگی از انیشتین – که البته خیلیاشون شبیه هم بودن فقط تفسیراشون فرق میکرد –  یه مقاله جلبم کرد که جالب دیدم ترجمش کنم.

LifeLessons

 1. کنجکاوی خود را دنبال کنید «من استعداد خاصی ندارم٬ من فقط زیادی کنجکاوم»
  کنجکاوی کمک می‌کند تا تخیل را سوخت‌رسانی کنید؛ هنگامی که سوال می‌پرسیم از دیگران٬ می‌توانیم اطلاعات مهمی که به ما کمک می‌کند در حل مشکلات را بیابیم٬ درهای جدیدی را باز کنیم و روابط را فرم دهیم. وقتی ما از خود سوال می‌پرسیم٬ می‌توانیم اعتقادات خود را تکان دهیم٬ خواسته‌های درونی خود را آشکار کنیم و تغییرات مثبتی ایجاد کنیم.
 2. پشتکار بی‌قیمت است «این که من خیلی باهوشم نیست، بلکه این است که من با مشکلات طولانی تر باقی ماندم»
  اگر شما رویایی دارید٬ با موانع مواجه شدید اما همانگونه که انیشتین می‌گوید٬ باقی ماندن با مشکلات بیشتر٬ می‌تواند تفاوت بین موفقیت و شکست را معنا کند. بعضی راه‌ها برای شروع تمرین پشتکار متعهد شدن به رویایتان٬ نگه داشتن یک نگرش مثبت٬ متمرکز ماندن روی آنچه که هر روز می‌خواهید و پرش از ناملایمات است.
 3. روی حال تمرکز کنید «هر مردی که مطمئن رانندگی می‌کند وقتی یک دختر زیبا را می‌بوسد٬ به بوسه آن‌چنان که سزاوار است توجه نمی‌کند»
  چه مثال خوبی که انیشتین برای نشان دادن تمرکز بر حال زد. ما می‌توانیم لذت زمان حال را با مشغول شدن به آینده یا (و) گذشته از دست بدهیم. هر روز به خودتان یادآوری کنید که حضور ما بیشتر آرامش و شادی بیشتر بیاورد٬ به همان خوبی که درک بهتر و بیشتری برای زندگی به ما ارائه می‌کند.
 4. تخیل قدرتمند است «تخیل همه چیز است. این پیش‌نمایشی از جاذبه‌های آینده زندگی است. تخیل از دانش مهم تر است»
  با یک ایده٬ یک امپراطوری ممکن است ساخته شود٬ برای مثال والت‌دیزنی٬ یک نمونه واقعی از تخیل است٬ وی برای میکی موس از یک موش خانگی قدیمی که در مزرعه‌اش استفاده می‌کرد الهام گرفت. آن موش سیاه‌سفید تبدیل به افسانه انیمیشنی شد! تخیل در را به روی پادشاهی از امکان‌پذیرها باز می‌کند.
 5. اشتباه کنید «فردی که هرگز اشتباه نکرده حتماً چیز جدیدی را امتحان نکرده»
  اشتباهات به ویژه هنگامی که چیز ارزشمندی را دنبال می‌کنید اجتناب ناپذیر است٬ آنها می‌توانند ناامید کننده و دشوار در اعتماد باشند ولی اغلب برای آزمایش تعهد واقعی ما به هدف پایانمان نیاز است. چه چیز بزرگی تا کنون انجام شده بدون اینکه در ابتدای کار شکست بخورد؟ شکست واقعی در عدم شروع یا تکمیل است.
 6. در لحظه زندگی کنید «من به آینده فکر نمی‌کنم٬ به اندازه کافی زود سر میرسه»
  همانطور که می‌گویند٬ لحظه کنونی چیزیست که همه ما واقعاً داریم٬ یک مفهوم دشوار به فهم. «اکهارت تاول» در کتابش «قدرت لحظه کنونی» می‌گوید٬ موفقیت واقعی یک فرد در لحظه کنونی را با درجه‌ای از آرامش که با او احساس می‌کنید می‌توان سنجید. با بیشتر آگاه شدن از لحظه٬ ما می‌توانیم بنا کنیم خودمان را بر آنچه بیشتر اهمیت دارد.
 7. ارزش بسازید «تلاش برای موفقیت نیست٬ بلکه تبدیل به ارزش می‌شود»
  چگونه موفقیت را تعریف کنیم؟ چه چیزی زندگی شما را موفق می‌کند؟ این سوالات برای پرسیدن از خودتان عالی هستند. جواب می‌تواند پرورش کودکان سالم و شاد، داشتن روابط معنی دار و رضایت بخش، موثق بودن در مکالمات، نوشتن یک کتاب، عشق به شغل یا مقام، احساسات خوب در هر روز یا هر چی که باشد برای شماست٬ این جاییست که باید تمرکز کرد یا تمرکز را ادامه داد٬ آنچه ما واقعاً تمرکز کنیم گسترش می‌یابد.
 8. تکراری نباشید «جنون: انجام همین کار را دوباره و دوباره و انتظار نتایج متفاوت»
  اگر شما در قسمت‌های خاصی از زندگی خود مانند امور مالی و یا روابط خوشحال نیستید، انتخاب کنید به یک چیز متفاوت را فردا اجرا کنید. ایده این است که روزمره خود را تکان دهید. اگر شما یک شغلی دارید که است که راضی‌کننده نیست یا خسته کننده است در برخی از سطوح، به این فکر کنید که چه کاری می‌توانید بکنید برای تغییر موقعیت. گاهی اوقات یک چشم‌انداز جدید در همان وضعیت٬ همه ان چیزی است که برای باز کردن چشمان خود را به چیزهایی که امکان دارد. گام اول شناختن نارضایتی و پس از آن٬ انجام یک حرکت به سمت رضایت است.
 9. دانش از تجربه می‌آید «اطلاعات دانش نیست. تنها منبع دانش تجربه است»
  تجربه واقعی دانش را ایجاد می‌کند که مورد احترام و ارزش دیگران می‌باشد. ما می‌توانیم کتاب بخوانیم٬ به نوارصوتی گوش دهیم و در دوره‌های آموزشی شرکت کنیم٬ اما تجربه‌هایی که در زندگی داریم می‌تواند برای دیگران بهترین درس‌ها را تأمین کند. داستان زندگی شما در دانش و مردمی که آماده گوش کردن هستند غنی است٬ چرا که موثق ترین و جذاب‌ترین راه برای ایجاد تغییر با دیگران است.
 10. قوانین را یاد بگیر و بعد بهتر بازی کن «شما باید قوانین بازی را یاد بگیرید٬ و بعد شما باید از دیگران بهتر بازی کنید»
  برای حرفه‌ای شدن در چیزی٬ درباره موضوع همه چیز را یاد بگیر٬ موفقیت‌های دیگران را مطالعه کن و سپس از آنها بهتر بازی کن. قوت تعهد و اشتیاقتان همان تلاش شماست٬ عزم و اراده شما به موفقیت بیشتر خواهد شد.

منبع: Virtues For Life

دیدگاه خود را بیان کنید