شبکه‌های اجتماعی چه استفاده‌ای دارند برام؟

وب دو بر پایهٔ مشارکت‌ها، همکاری‌ها، و تعاملات (interactions) انسان‌ها، ماشین‌ها، نرم‌افزار، و عامل‌های هوشمند با یکدیگر استوار است٬ توی وب دو کاربران قادرند خود به ایجاد و خلق محتوا اقدام نمایند، آن را ساماندهی و تنظیم کنند، دیگران را در اطّلاعات و داشته‌های خود شریک و سهیم سازند، و یا به انتقاد و تغییر بپردازند. (+)

شبکه‌های اجتماعی هم به نظرم یکی از خصوصیات وب دو هستش که محلی از تعامل و ارائه اطلاعات از کاربران شده٬ امروز فکر می‌کردم که کاربرد شبکه‌های اجتماعی واقعاً برام در چه حدیه؟ دارم وقت تلف می‌کنم؟

social-networks

توییتر

توییتر فعال ترین شبکه برام محسوب میشه که اطلاعات زیادی جابجا میشه٬ اما میشه حجم زیادی از خبر٬ اطلاعات از دوستاتون رو سریع بخونید٬ در عین حال چیزهایی که تو ذهنتون رو هست منتشر کنید٬ خیلی چیزایی که شاید نشه توی وبلاگ گفت٬ در کل هم منبعی محسوب میشه برای اینکه بتونین بفهمین هر کاربری علایق و سلایقش چه چیزاییه٬ در عین حال خیلی از دوستام از همین شبکه به وجود اومدن. توی انتشار لحظه‌ای برای اتفاقات یا چیزای جالب نمود خیلی خوبی داره.

فرندفید

فرندفید برای مدتی فعال‌ترین شبکه محسوب میشد اما بیشتر به خاطر نبود آدما  و مهاجرت اونها و در عین حال عوض شدن جو از چیزی که مد نظر بود٬ خواه ناخواه استفاده‌ام ازش کمتر شد٬ اما فعال‌ترین شبکه‌ای بود برام که تونستم بهترین دوستام رو از سرتاسر دنیا داشته باشم٬ نه فقط مجازی٬ بلکه در دنیای آفلاین٬ قدرت فرندفید توی نزدیک کردن کاربرا و جمع محدودش خیلی قوی‌تر از هر شبکه دیگه‌ای هست به نظرم. از طرفی به خاطر خاصیتش برای بحث کردن و اشتراک خیلی امکان خوبی رو میده تا بیشتر مورد نقد قرار بگیرید یا قرار بدید و اطلاعات بیشتری داشته باشید و آشنا بشید.

لست اف‌ام

کاربرد لست اف‌ام برام بیشتر این بوده که از حال فعلی دوستام با خبر شم که ناراحتن٬ خوشحالن یا حالتای دیگه و از طرفی بیشتر سلیقه موسیقی اونها رو می‌تونم بدونم.

فیس‌بوک

فیس‌بوک بیشتر شبکه از دوستانی بوده که قبلاً میشناختم و حالا اینجا دارم تا بیشتر ازشون خبردار شم٬ بیشتر بدونم٬ بیشتر ببینم٬ بیشتر صحبت کنیم٬ مسلماً‌برای خوندن خبر هیچ وقت فیس‌بوک نمیرم وقتی تعداد بالایی سایت خبری وجود داره و بیشترین کاربردش تمرکز روی دوستای شما هست که اگه آفلاین نرسیدین ببینین٬ حداقل اینجا ببینین.

شبکه های دیگه‌ای مثل فوراسکوئر و اینستاگرام , یوتوب و ویمئو و لینکداین و چندین مورد دیگر هم هستم اما خب تخصصی‌تر یا شامل پیش‌زمینه (مثل داشتن تلفن هوشمند) هستند که با بقیه متمایز میشن و کاربردشون هدف‌مند تر میشه٬ طبعاً شبکه فوراسکوئر کاربرد خوبی برام تو پیدا کردن رستوران تو شهرهای جدید٬ محل‌های تفریحی٬ یا پیشنهاد غذای کاربران توی کامنتای یه رستوران بوده که بر اون اساس سفارش دادم٬ در عین استفاده من هم سعی کردم گسترش بدم اطلاعات روی اون رو با انتشار عکس٬ ثبت موارد جدید و کامنت و امتیاز دادن. درسته اغلب شبکه‌های اجتماعی قانون یا چارچوب و نحوه استفاده ندارن٬ اما خب استفاده بهینه کردن از همه اینا به زندگی کمک می‌کنه تا احساس رضایت کنید نه ناراحتی از گذران وقت به صورت بیهوده.

دیدگاه خود را بیان کنید