چجوری مقاله بنویسیم؟

چند وقتی بود این سوال برام مطرح بود چرا بعضیا می‌ترسن از فعالیت کردن های رسانه‌ای مثل مقاله نوشتن، پادکست، ودکست یا هرچیز دیگه‌ای. جدا از بحث اعتماد به نفس، به نظرم حتماً عاملی وجود داشته که به این باور رسیدن «جالب نیستیم برای این موضوع و باید وارد زمینه‌های دیگه‌ای بشیم» برای همین تصمیم گرفتم یه سری مطالب که بیشتر حاصل ترجمه و کمتر حاصل تجربه است رو بنویسم که چجوری توی زمینه رسانه‌ای فعالیت کنیم. وبلاگ/ودکست/پادکست همه این‌ها یک رسانه هستند که می‌تونه مخاطبان بسیار بالایی داشته باشه.

write-article

برای مقاله من این منابع رو پیشنهاد میدم که خب طبعاً مثل همه سرچ زدم و این موارد رو دیدم و به نظرم خوب اومدن: + و + و + به ترتیب هم از سخت شروع کردم و ترجمه من از لینک آخر می‌باشد که البته اصل آن برای نوشتن مقاله How-To یعنی مقالات توضیحی چگونگی انجام کار بوده٬ اما به نظرم میشه اون رو برای موارد دیگر هم تعمیم داد (نکاتی که از خودم اضافه کنم رنگش خاکستری خواهد بود). در این پست من صرفاً به توضیح مقاله‌نویسی بسنده می‌کنم و برای پادکست نیز می‌توانید به این لینک‌ها + و + مراجعه کنید.

 1. انتخاب موضوع
  موضوعی رو انتخاب کنید که برای شما اینقدر جذابیت داشته باشه که حداقل یک یا دو هفته روی اون بتونید تمرکز کنید٬ اگر هم خسته کننده است به راحتی از اون بگذرید.
  به جای نوشتن درباره «چگونه منزل خودتون رو تزئین (دکوربندی) کنید» سعی کنید «چگونه خانه خود را در کشور خود با بودجه کم تزئین کنید؟» را پوشش دهید. که این خیلی خاص‌تر و راحت‌تر قابل پرداختن به آن خواهد بود.
  بعد از آن یک پیش نویس سخت بنویسید٬ چیزی که شامل هرآنچه به آن فکر می‌کنید خواهد بود. از تحلیل کردن بپرهیزید و از فرآیند به اشتراک گذاری آنچه که می‌دانید لذت ببرید.
  وقتی تمام شد٬ شما اسکلت یک مقاله را دارید که می‌توانید آنرا بنویسید٬ سپس آنرا برای مدتی کنار بگذارید.
  موضوع همیشه قرار نیست بهترین انتخابی باشه٬ گاهی وقتا کوچیکترین چیزهای اتفاقات دور و بر شما با کمی تأمل تبدیل به یک موضوع جالب خواهد شد ولی در عین حال شما باید توانایی نوشتن یک موضوع خاص را داشته باشید.
 2. به نیازهای مخاطبان خود رسیدگی کنید
  خواننده‌های مقاله خود را تصور کنید و سه کلمه برای توصیف آن‌ها به کار ببرید که می‌خواهید رسیدگی کنید (مانند حرفه‌ای‌ها٬ مردهای مجرد و …). در این مقاله به عنوان یک خواننده می‌خواهید به کدام سوال شما پاسخ داده شود؟ شما ممکن است هنوز پاسخ این سوالات را ندانید اما سوالات را لیست کنید تا در مراحل بعدی به آن پاسخ دهید.
  فکر کنید شما در نقش خواننده قرار است این مطلب را با منفی ترین بخوانید٬ ایرادها و سوال‌های احتمالی را باید بتوانید پاسخ دهید تا هیچ نقصی در آن نباشد.
 3. تحقیقات
  تحقیقات در واقع زمینه مقاله شما را تشکیل می‌دهد٬ جزئیات خوب را شامل کنید:
  – آمار
  – نقل قول افراد شناخته شده
  – تعاریف
  – داستانک (داستان کوتاه و واضح در مورد خودتان یا دیگران)
  – نقل‌قول و نمونه‌هایی از افراد خواننده یا کتاب‌های مشهور در این زمینه
  – ارجاع به بقیه رسانه‌ها مثل فیلم و تلویزیون و رادیو
  – ابزارهای مفید٬ منابع یا محصولات (اگر زیاد هستند یک لیست کناری برای آن در نظر بگیرید)
  – اشاره به مکان‌های محلی و یا اتفاقات (برای یک نشریه محلی/منطقه‌ای)
  تمام موارد به دست‌آمده را در یک پوشه الکترونیکی ذخیره کنید. فراموش نکنید که برای نگهداری و ردیابی منابع مورد استفاده در مقاله شما٬ که بعدا ویرایشگر آن‌ها را برای تایید می‌خواهد. شما ممکن است بخواهید تحقیقات خود را در نشست جداگانه غربال کنید یا فقط به جلو روید و تحقیقات خود را در سمت راست بپاشید (؟) وقتی که آن را پیدا کردید. این شبیه آشپزی هست – بازی می‌کنید تا وقتی که در حالت خوب حس می‌کنید غذا دارید.
  تفاوت شما توی مقایسه کردن و به چالش کشیدن خواهد بود٬ ترجمه و رونویسی رو همه بلدند٬ اما استفاده از دانش خودتون همراه با چالش مقاله جالبتری خواهد ساخت باید بتوانید اطلاعات را با افکار و دانش خودتون تحلیل کنید.
 4. پیش‌نویس خود را محکم کنید
  مخاطبان خود را به ذهن بسپارید٬ یک پیش‌نویس محکمتر شامل اطلاعات کمکی که بدست آوردید بنویسید. گاهی اوقات آنچه که در مرحله دوم و سوم می‌آموزید ممکن است باعث ایجاد یک پیش‌نویس تمیز (نو) شود یا شما ممکن است بخواهید در مورد آنچه بدست آمده تجدید نظر کنید٬ لحن خوب برای پرداختن به مخاطبان خود را حفظ کنید.
  وقتی پیش‌نویس خود را می‌خوانید از خود می‌پرسید: آیا کار می‌کند؟ آیا کاملاً عمومی است؟ سبک است؟ غیرجذاب٬ تار یا متلاطم است؟ اگر چنین است٬ چندی از نشریات مورد علاقه خود را بیاورید برای بررسی مقالات. چه تکنیکی نویسندگان آنها دارند که شما می‌توانید آن‌ها را به کار ببرید؟
 5. آنرا خاص کنید
  دوباره چک کنید تا ببینید که همه گام‌های این روند را لحاظ کرده‌اید. چگونه یک مقاله باید کامل باشد. شما میخواهید برای خوانندگان خودتون دقیق مشخص کنید که شام شکرگزاری رو چجوری با بودجه کم درست کنید.
  اگر مقاله شما٬ پیشتازانه می‌روند یا در جهات زیادی باز می‌ماند٬ آن را به چند کلید واژه بشکنید که با عنوان فرعی معرفی می‌شود. ترکیب اطلاعات پیچیده و شکستن آن به قسمت‌های مختلف٬ امر ویژه برای نوشتن‌های آنلاین کاربرد دارد که در حالت چاپی هم موجود است.
  خاص بودن مقاله شما ترکیبی از همه این موارد خواهد بود٬ سعی نکنید حتماً نکته خاصی به آن اضافه کنید.
 6. خواندن٬ تجدیدنظر٬ تکرار
  پیش‌نویس خود را با صدای بلند برای یک دوستی که حامی شمست بخوانید. سپس از او یک سری سوالات بپرسید: آیا او متوجه این روند شد؟ آیا مرحله‌ای فراموش شده است؟ آیا چیز دیگری است که بخواهد در مورد موضوع بداند؟ آیا او می‌تواند این وظایف را خودش انجام دهد؟ با سپردن پیشنهادات دوستان در ذهن٬ بهترین قضاوت را انتخاب کنید در انتخاب تغییرات٬ البته اگر لازم باشه.
  در اینجا یک لیست سریع برای رفع خطاها و از قلم‌افتادگی‌ها:
  – آیا شما به اندازه کافی مواد/تجهیزات مورد نیاز به منظور تکمیل کار برای خواننده توصیف می کنید؟
  – آیا تمام مراحل مهم را شامل کرده‌اید؟- آیا ترتیب منطقی است؟
  – آیا شما از کلماتی که دنباله را نشان می‌دهند استفاده کرده‌اید؟ ابتدا٬ بعد٬ سپس؟
  – آیا به خوانندگان خود از بروز اشتباه هشدار دادید؟
  – آیا غلط املایی ندارید؟
  بازنویسی، خواندن با صدای بلند، بازنویسی، خواندن با صدای بلند، بازنویسی، پیدا کردن یک مصحح٬ تنها زمانی شما راضی هستید که مقاله‌ای موثر نوشته باشید.

طبعاً راه و روشی نوشتن برای هر فردی فرق می‌کنه٬ اما به نظر من راحت‌ترین راه برای افرادی که تازه شروع کردن همین حالت خواهد بود٬ هدف توانایی نوشتاری شما برای مقاله‌نویسی است. اولین مقاله ترجمه وبلاگی بود ترکیبی از تصرف و تلخیص و نوشتاری صمیمانه‌تر با صرف زمانی کمتر.

دیدگاه خود را بیان کنید