فال

حقیقتش من اطرافم کسی رو ندیده بودم به فال اعتقادی داشته باشه جز موارد معدودی، تجربه‌های فال‌گیری من هم به خاطر سوال‌هایی که می‌پرسیدم اغلب ناکام می‌موند و به اصطلاح خیلی کنکاش می‌کردم.

tarot

منم از اونجا که همیشه دوست داشتم تا بیشتر در موردش مطالعه کنم طبق معمول٬ ویکیپدیا رو باز کردم٬ اولین نکته (+):

فال و فال‌گیری به معنای کوشش در پیشگویی آینده (معمولاً آینده یک فرد) از راه روش‌های نهانی یا فراطبیعی است. فال‌گیری یکی از شاخه‌های نهان‌شناسی است. باید توجه داشت که فال را نباید با طالع بینی اشتباه گرفت. طالع بینی نوعی پیشگویی است که از اختیار فرد خارج است؛ یعنی فرد قدرت انتخاب و اختیاری در آن ندارد، همچنین پیشگویی در طالع بینی بر اساس وضعیت ستارگان در زمان تولد فرد می‌باشد (مانند طالع بینی چینی یا طالع بینی هندی).اما در فال پیشگویی با توجه انتخاب فرد بدست می‌آید و برخلاف طالع بینی به تاریخ تولد بستگی ندارد (مانند فال تاروت یا فال حافظ).بنابراین نباید واژه فال را با طالع بینی اشتباه گرفت پس واژه‌هایی مانند فال چینی، فال مصری، فال شخصی اشتباه می‌باشد.

و نقل قولی می‌کنم از پست جادی (+) که به نظرم خوب بود:

می‌دونین که من هم فال رو دوست دارم و فال تاروت می گم ولی قبلا هم توضیح دادم که دور و بر ما هیچ چیزی توانایی غیبگویی از گذشته یا پیشگویی از آینده نداره و مفهوم فال کلا چیزی مستقل از غیبگویی و پیشگویی است و اگر کسی تونست به دقت گذشته شما رو بهتون بگه و مدعی شد که این رو از راهی غیرطبیعی به دست آورده، کلا باید بلند شین و پول اون جلسه اش رو هم ندین و دیگه هم پیشش نرین چون لازمه مطمئن باشین که با یک شیاد طرف هستین (:

و در این پست (+):

من تاروت را دوست دارم و درباره آن می‌خوانم و با آن فال می‌گویم و در عین حال هم به روند علت و معلولی جهان و علم اعتقاد دارم. مگر ممکن است؟‌ بعله به سادگی.

تاروت یک علم نیست. یک فراعلم است. مثل شعر، مثل ادبیات، مثل دین، مثل سـک‌س. زیبا است ولی قابل بررسی علمی نیست. شما حق ندارید شعری را بد بدانید چون به راحتی اثبات پذیر است که اعتقاد به قدی مانند سرو بی معناست.

اصولا بحث اعتقاد به تاروت بی معنی است. تاروت مثل هر چیز فراعلمی دیگر، خارج از رد و اثبات است.

تاروت پیشگویی نمی‌کند. هر کس بگوید با کارت تارو می‌شود زندگی شخصی را معین کرد یا جهت بخشید دروغ می‌گوید؛ بدون شک. تاروت غیبگویی نیست. غیبگویی وجود ندارد -لااقل بعد از دوران مرلین- و آینده در کنترل من و شماست. کاری که تاروت می‌کند، الهام‌بخشی است و اجازه نگاه از زاویه‌ای دیگر.

من خودم به فال و طالع‌بینی معتقد نیستم٬ در تجربه‌هایی که سر این موارد داشتم با استفاده از چند مدل عمل می‌کنن:

اول- اطلاعات قبلی از شما

دوم- کلی گویی برای تایید یا تکذیب و پا گذاشتن تو مسیر

سوم- استفاده از احساسات شما برای پیش‌برد هدف و مشرف شدن بر شما

چهارم- ارائه اطلاعاتی که شاید هیچ‌کدوم واقعیت ندارن اما شما می‌پذیرید به خاطر حس اعتماد و استدلال استنتاجی که چون چند مورد از نشانه‌هایی که گفت درست بود.

تاروت یا هر نوع فال دیگری رو بیشتر سرگرمی و به عنوانی بازی می‌دونم تا پیش‌گویی یا هرچیز دیگه‌ای٬ و از طرفی فال گیری اینترنتی را به طور کامل می‌تونم رد کنم چرا که شما وقتی با زدن یه دکمه فال حافظ می‌گیرید در برنامه نویسی به آن رندوم می‌گویند تا یک عدد رندوم ایجاد شود که آن عدد رندوم هم دارای منطق خاصی ایجاد می‌شود. هیچ دلیلی هم برای پذیرش اینکه یه صفحه شعر (مثل فال حافظ) شما به صورت کاملاً اتفاقی باز کنید و درخور شما باشد ندارم٬ چون این مورد رو بیشتر حس درک خود افراد هست که فکر می‌کنند این شعر برای حال آنهاست٬ در حالی که همه افراد غم دارند٬ همه افراد ناراحتی و مشکلات دارند و چیزهای معمول دیگر. طبعاً استخاره هم شامل همین قضیه خواهد شد چرا که هیچ وقت تصمیم گیری منطقی رو به تصمیم گیری بدون دلیل خاصی ترجیح نخواهم داد.

همه چیز بر اساس منطق در دستان من و شما پیش می‌رود و هیچ چیز نمی‌تواند آینده را پیش‌گویی کند و این خود ما هستیم که باید برای اهدافمون تلاش کنیم.

دیدگاه خود را بیان کنید