مزرعه حیوانات

گروهی از حیوانات که انسانها را از مزرعه‌ای که در آن زندگی میکنند بیرون میکنند و خود اداره مزرعه را به دست میگیرند، ولی پس از مدتی این حکومت به حکومتی خودکامه با شرایط مشابه قبل تبدیل میشود. معروفترین جمله این کتاب «همه حیوانات باهم مساویند، اما برخی مساوی ترند» است که به صورت یک ضرب المثل و جمله کنایه آمیز درآمده.

animal_farm

داستان کتاب فضایی فانتزی گونه داره و در عین حال بسیار جذاب و گیراست، به خاطر شباهت این رمان با تاریخ، مطمئنم که اگه این کتاب رو دست بگیرید دیگه زمین نمیذاریدش! البته نام اصلی این کتاب مزرعه ی حیوانات است ،اما مترجمان ایرانی برای این که فضای بسته و رعب آور حکومت خوکان را نشان دهند از کلمه ی قلعه استفاده کردند.

حیوانات این داستان برای تغییر و برای ساختن زندگی بهتر، و زندگی بدون بشریت شورش و انقلابی را درست می کنند و خوکها که زیرک تر و با هوش تر از انواع حیوانات دیگر هستند و همچنین از کتاب های مالک مزرعه برای بالا بردن علمشان استفاده می کنند، به رهبری حیوانات می پردازند. آنها در ابتدا قانون ۷ ماده ای درست می کنند که مضامین آن به نفع حیوانات است و به دوری کردن از انسان و عوامل انسانی می پردازد که شامل بندهای زیر است:

  • هرآنکس روی دوپا راه می‌رود دشمن است.
  • هرآنکس چهارپای دارد ویا بال، دوست است.
  • حیوانات لباس نمی‌پوشند.
  • حیوانات درتخت نمی خوابند.
  • حیوانات الکل نمی‌خورند.
  • حیوانات همدیگر را نمی‌کشند.
  • همه حیوانات خلقتی یکسان دارند.

ولی بعد از پیروزی و مرگ رهبر بزرگ در بین خود حیوانات یک سری توطئه و کودتا انجام می‌گیرد؛ اسنوبال (خوک جوان دانا) که طرحی برای بهبود وضعیت و تنظیم مناسب جیرهٔ غذایی تهیه می‌کند ولی در هنگام ارایه آن توسط «خوک جوان مستبد» (ناپلئون) خائن معرفی می‌گردد؛ از مزرعه فراری داده می‌شود و توسط سگ‌های طرفدار «خوک مستبد» و کودتاگر که قبلاً به صورت مخفیانه تعلیم دیده‌اند، کشته می‌شود. خوک‌ها به تدریج تمامی قوانین حیوانات را زیر پا می‌گذارند. سایر حیوانات فقط اجبار به کار با غذای روزانه کم می‌شوند، و در حالیکه خوک‌ها فقط فرمانروایی می کنند و غذای زیادی می‌خورند. حتی یاد می‌گیرند که چطور روی دوپا راه بروند و با انسان‌ها معامله می‌کنند. جملهً «همه حیوانات با هم برابرند» به وسیله گروه مستبد حاکم تبدیل می‌شود به «همه حیوانات باهم برابرند، ولی برخی ازآنها نسبت به دیگران برابرترند». در پایان کتاب هیچ اشاره ای به سقوط خوک ها نمی شود.

دریافت کتاب

دیدگاه خود را بیان کنید