حق با ماست

یکی از جالب‌ترین نکاتی که در صحبت با دیگران همیشه ذهن من رو مشغول میکنه٬ قسمتی هست که همیشه خودشون رو با دیگران مقایسه می‌کنند و همیشه برتر می‌دونن. همیشه از طرف خودشون همه چی رو نقد می کنن و دوست دارن نظرشون رو به تمام جامعه اعمال کنن. هیچ وقت دوست ندارند مطالعه کنند (از تمام دیدها) چیزی رو و همیشه معتقدن با تجربه‌ای که دارند بهتر از بقیه درک می‌کنند و فرد دیگری را قبول ندارند یا اینکه به طور کامل سرسپرده شده‌اند تا دیگران برایشان تصمیم بگیرند.

iran-social

طبیعتاً نمی‌خوام بحث رو تخصصی کنم چون نه سواد کافی دارم نه میشه گفت شناختم از جامعه خیلی بالاست – در واقع همه جامعه رو میشناسم- اما من سه مثال که خیلی باهاشون برخورد کردم رو ذکر می کنم:

اول- ارتش و نیروی انتظامی توسط مالیات مردم تامین می شود، یعنی ما مالیات می پردازیم تا در آرامش باشیم، دزدی و غارت و قتل نباشه و آسوده زندگی کنیم در واقع هزینه میکنیم برای خودمون، اما این مالیات صرف این میشه که شما رو به عنوان بدحجاب بگیرن، ماشین شما رو به دلایل مختلف مثلاً با دوستاتون رفتین بیرون توقیف می کنن و در واقع شما با دیدن این نیروها می ترسید و دنبال راه فرار خواهید بود و معتقدم حضور این نیروها به همان دلیل خواست حداکثری افراد این جامعه است. کلان‌شهری مثل تهران را بدون گشت ارشاد فرض کنید٬ کافیست در خیابان ولیعصر بدون حجاب تردد کنید تا خود مردم شما را ارشاد کنند.

دوم- بارها دیدم یا شنیدم که به بهانه های واهی نیروی انتظامی اقدام به جریمه یا توقیف خودرو می کند تا از شما رشوه دریافت کند، این قضیه کاملاً درسته که این کار خلاف قانون هست، اما نکته اینجاس که اغلب دفاع می کنند از این قضیه چرا که می گویند کسی که فلانقدر ماشین خریده خب اینجا هم باید راه بیاد. اما جالب اینجاس که شما از خودرویی که خریدید ۶٪ مالیات دادید که صرف همین موارد می‌شود. اما در مواجهه با اینکه چرا باید کسی که دارایی بیشتری دارد٬ باج بدهد٬ پاسخشان سه حالت بیشتر ندارد: «پول اولیه را از کجا آورده؟ معلومه دزدی کرده» و یا «با همین نظام دستش تو یه کاسه هست» یا «چرا ما نداریم؟» خیلی راحت به دیگران انگ می‌زنند بدون اینکه ذره‌ای از کسی آشنایی داشته باشند که البته تبدیل به فرهنگ شده و در واقع این تفکر از نظر من با تفکری که اوباشی که با تهدید به خط انداختن روی ماشین برای دریافت باج می‌کنند یکسان است٬ تفاوت در این سطح مقایسه می‌باشد یه موقع شما بین ۰ تا ۱۰۰میلیون مقایسه می‌کنید یه موقع بین ۱۰۰میلیون تا ۱میلیارد.

سوم- خیلی‌ها رو دیدم که موقع دیدن سریال‌های ترکی که شبکه Gem پخش می‌کنه (البته خودم آشنایی ندارم) صحبت از این می‌کنند که چقدر بد و کثیفه بی حجابی و فلسفه ای درست می‌کنند که حقوق اولیه انسان‌های آزاد میشه باعث مشکلات دیگه و نمونش هم میشه سریال. البته فراتر از اون افرادی که تا حالا خارج از کشور نرفتن٬ و طبعاً مطالعه‌ای هم در این مورد نداشتند٬ با دیدن این سریال همچین برداشتی از چنین فضایی دارند که آزادی باعث همچین چیزی میشه و ما که الان وضعیتمون خوبه (حداقل از دید خودشون) به خاطر همین محدودیت‌های تو ایران هست.

در هر سه مثال هیچ وقت اعضا متقاعد نخواهند شد که اشتباه می‌کنند یا ادله‌ای که به آن استناد می‌کنند اشتباه است٬ اغلب افرادی که اینجوری هستن وابسته به یک رسانه هستند در واقع همه چیز رو از یه دید بیشتر نمی‌بینن و فکر می‌کنند که این نظراتشان مهم نیست اما غافل از اینکه برآیند عملکرد هر حکومتی از فکر غالب همان جامعه است.

اگر دوست داشتید ساختار ارزشی جامعه ایران هم که اخیراً به انجام رسیده رو ببینید.

دیدگاه خود را بیان کنید