کُپی کار ترین

تا قبل از اینکه پروژه ای مثل بپرسیم رو شروع کنم فکر می کردم ما داریم یه چیزی که توی سطح جهان معمول و متدوال هست رو کپی می کنیم و توی ایران پیاده می کنیم.

هر چند که در این فاصله کپی کردن، روند تحولات جهانی و تغییرات فرهنگی داخلی باعث شد که لزوما همه چیز کپی نباشه، ترکیب، تغییر، حذف و … بخشی از کارهایی بوده که با الهام از سایر کسب و کارهای موفق انجام شده.

اما در این راه با افرادی داخل ایران روبرو شدم که اصطلاحا «کاپی کت» نام دارند، تمام عملکردشون بر اساس عملکرد بقیه انجام میشه و منتظرن بقیه کاری رو انجام بدن و بر اساس نتیجه اش اون رو کپی کنند.

شاید برای هر چیزی راه حل داشتم اما این مورد تنها چیزیه که تا الان نتونستم راه حل درستی پیدا کنم!

هرچند نفس کپی کردن ایده و یا الهام گرفتن بد نیست، اما اگر جای فردی باشید که حاصل زحمات چندساله اش به راحتی کپی میشه برای همیشه مایوس خواهید شد.

دشمنان تکنولوژی

دیروز خبری منتشر شده بود در مورد جلوگیری از فعالیت اسنپ و تپسی، که احتمالا خیلیا با این سرویس‌ها آشنا هستند اونایی هم که نیستن به طور خلاصه میشه سرویس تاکسی بر پایه اپلیکیشن موبایل تعریفش کرد.

توی ۶ماه گذشته چندین مورد خبر این مدلی در مورد این دو سرویس منتشر شده، اگر هم فکر می‌کنید اینا خیلی نوآوری دارند باید بگم سرویس هایی مثل آپارات و پرداخت های واسط هم در امان نبودند.

کاری به تحلیل مسائل سرمایه گذاری و ناپایداری و عدم امنیت و این حرفا ندارم؛ اما این فرآیند خیلی شبیه تجربه نذری یاب برای من بود، چیزی که هر کسی از راه رسید یه لگدی بهش زد و انواع تهمت ها و اتفاقات هم براش پیش اومد.

اغلب آدمایی که توی این راه باهاشون مجبور شدیم صحبت داشته باشیم یه پیشنهاد ساده داشتن – ولش کن – و کار دیگه بکن.

هرچند خیلی کم پیش اومده بیخیال پروژه ای بشم ولی چیزی که یه پروژه کوچیک جالب اپن دیتاس، تبدیل به یه مسئله امنیتی مذهبی شد و باز هم سعی کردیم ولش نکنیم ولی مجبور به بی‌محلی کردن (به پروژه) شدیم.

دلایلش زیاده اما به نظرم دشمنان تکنولوژی آگاهانه و ناآگاهانه تمام تلاششون رو می کنن شما رو مایوس کنن تا یا به طور کلی حذف بشید یا شریک بشید.

عظیم خودرو و تجربه افتضاح خرید

azimkhodro

اگر تا حالا تجربه خرید از شرکت های خودرویی نظیر عظیم خودرو نداشتید به شما تبریک میگم که اعصاب راحت دارید و پول خودتون رو در جای مطمئن تری سرمایه گذاری کردید. اما بد ندیدم تجربه خرید از این شرکت نسبتاً معروف رو بازگویی کنم که شاید در تصمیم گیری خودتون بازنگری داشته باشید. و این نکته لازمه که بگیم فرآیند خرید سه مرحله تفاهم نامه، قرارداد و تحویل خودرو هست.

تفاهم نامه

در ابتدای خرید همه چیز خوب پیش می رود، همه با شما موافق هستند و قول قیمت قطعی، آپشن های فول و … داده می‌شود، اما فقط تا زمانی که پای قرارداد (تفاهم نامه) را امضا کنید. یعنی بر خلاف صحبت اولیه که قول فول آپشن و نوشتن آپشن و موتور GDI و … داده شده، اما در قرارداد هیچ کدام ذکر نخواهد شد و بعد از انعقاد قرارداد رفتار کارکنان با شما ۱۸۰ درجه عوض خواهد شد.

قرارداد ها بدون احتساب روزهای تعطیل و پنجشنبه جمعه (و ۱۵ روز عید) محسوب می شود، این یعنی ثبت نام ۳ ماهه که در واقع ۹۰-۱۲۰ روزه است، برای شما ۲۰۰ تا ۲۲۰ روز خواهد شد.

قرارداد

حالا با گذشت زمان قرارداد که حدود ۲۰۰روز خواهد شد، شرکت با بهانه های واهی نظیر پلاک نشدن، مجوز خودرو و … تمام سعی خود را می کند تا زمان تحویل را به نزدیک ۹ ماه برساند. و در این بین تمام تلاش خود را می کنند تا قرارداد را کنسل کنید (۲٪ جریمه انصرافی دارد و یک ماه زمان می برد) یا با مدل های پایین تر یا بالاتر معادل قیمت بازار معاوضه کنید. و اگر شانس بیارید و در بهترین حالت قرارداد شما اجرا شود نهایتاً قیمت خودرو نه با قیمت قطعی که قبلاً در تفاهم نامه تطبیق شده بلکه با قیمت روز بازار بسته خواهد شد. همینطور در هیچ کجای قرارداد آپشن ها و امکانات ذکر نخواهد شد.

برای مثال خودروی توسان با موتور GDI فول که با قیمت تفاهم نامه ۱۴۶ میلیون بسته شده، روز قرارداد با ذکر اینکه خودروی تحویلی مطابق تفاهم نامه نیست (نه رنگ پایه و نه موتور) و قیمت نمونه  آن در بازار ۱۸۰ میلیون است، شما به صورت نقدی ۱۸۲ میلیون و اقساطی با سود ۲۹٪ تسهیلات از عظیم خودرو می گیرید، یعنی بالاتر از نرخ بازار در همان زمان و ۶ماه هم سپرده گذاری بی حاصل.

این نکته قابل ذکر است که در صورتی که از تسهیلات استفاده کنید هزینه انتقال سند هم به عهده خریدار خواهد بود. و در آخر هم ۲ روز اقامت در شمال کشور هم به شما هدیه می دهند که تمام تجربه تلخ دزدی شسته شود.

در نتیجه اگر دنبال خرید ماشین وارداتی هستید و برای زمان و اعصاب و پول خود اهمیت قائل می شوید، به هیچ عنوان به شرکت هایی نظیر عظیم خودرو و سایر دوستان اعتماد نکنید. انتخاب همیشگی بین بد و بدتر در ایران.

هندوانه هایت را زمین بگذار!

یه مقطعی از زندگیت شاید بتونی چند تا هندونه بلند کنی اما بالاخره میفته زمین و میشکنه و همه جا رو کثیف میکنه.

رونوشت به خودم

سال ۹۴ و کوله باری از تجربه

مرور سالی که گذشت شاید در نگاه اول آنچنان جذاب و خوشایند نباشد، اما همیشه باعث خواهد شد که گذشته و اشتباهات خودمون رو بهتر و بیشتر بشناسیم؛ هرچند که کلاً همیشه در حال کسب و تجربه ایم و اگر اینجوری نباشه حتماً تو یه محیط ایزوله قرار گرفتیم اما بد ندیدم که هر سال کوله پشتی همون سال رو مرور کنیم و با ضمیری آگاه و قلبی مطمئن بریم برای سال بعد و اشتباهات جدید و اتفاقات جدید. هرچند که سال ۹۴ در مجموع سال خوبی بود که تونستم خیلی از ایده ها و کارهامو پیاده سازی کنم ولی هرچند که برنامه فشرده تری وجود داشت اما به خاطر ضیغ وقت موکول شدند به سال بعد!

newyear-happy

قبل از نوشتن این پست نگاهی به برنامه های امسالم داشتم تا ببینم چقدر از اونها را به ثمر رسوندم:

ادامه مطلب ←