چند سال پیش، یکی از دوستانم ایده ای تکراری و ساده ای را داشت، در بین سال های ۸۹ تا ۹۲ وبسایت های مختلفی ایجاد شدند که خبرها را از وبسایت های مختلفی جمع آوری کرده و با دسته بندی های مختلف آن را نشان دهیم.

ایده ای ساده و راحت که چند دسته بندی ایجاد می کردیم، و برای هر دسته بندی RSS های مختلفی از وبسایت های خبری تعریف می کردیم.

نسخه اولیه گودنیوز بر همین اساس ساخته شد به همراه یک شمارنده ساده که پربازدید ترین خبرهای هر روز را نشان دهیم، از نظر فنی همه چیز درست بود جز دو مورد:

۱. خبرهای تکراری – بسیاری خبرگزاری ها خبرها را چندبار یا در چند دسته بندی مختلف یا ابتدا انتشار و بعد حذف می کنند.

۲. تغییر آدرس RSS – وبسایت ها آدرس فید خود را هر از چندگاهی تغییر می دادند.

با همه این موارد اما وبسایت مذکور بازدیدهایی داشت هرچند کم اما امیدوار کننده داشت، به خصوص ورودی هایی که از گوگل می گرفت. اما با گذشت زمان همه چیز عوض شد و ما هم سعی کردیم نسخه mvp اولیه را بهبود ببخشیم و محصولی پیشرفته تر را ایجاد کنیم، این بار قوی تر، هوشمند و زیباتر از گذشته با امکانات مختلف که در تجربه ای شبیه به گوگل ریدر مرحوم را در اختیار کاربر قرار دهد.

اما ما یک مسئله را فراموش کردیم، رفتار و نحوه عملکرد کاربران در این سالها تغییر کرده بود و از طرفی این نوع پروژه ها در وب دیگر محبوب نبود. به عبارتی دیگر یعنی کاربرانی که قبلا بیشتر زمان خود را با لپ تاپ و دسکتاپ صرف می کردند تبدیل به کاربران موبایلی شده بودند و یک اپلیکیشن را به همه این موارد ترجیح می دادند و از همه مهمتر اینکه کاربران نسبت به قبل تنبل تر شده بودند و ترجیح می دادند که خبرها برایشان انتخاب شود تا خودشان Reader مخصوص خود را بسازند در واقع کاربران دنبال خواندن یک اتفاق (Story) بودند تا دیدن یک اتفاق در خبرگزاری های مختلف.

از سوی دیگر هم موتورهای جستجو بهای کمتری به این نوع وبسایت ها دادند و تقریبا از نتایج جستجو حذف کردند، چون واسطه خبرگزاری محسوب می شد و عملا عمده ورودی کاربران را از دست داده بودیم.

وقتی نسخه جدید را منتشر کردیم و تست های مختلفی انجام دادیم زمان تبلیغ آن فرا رسید، با اولین تبلیغی که انجام دادیم کمتر از ۵۰ نفر عضو شدند و این اولین سیگنال بازخورد منفی بود، هر چند که آن موقع قبول نکردم و این بازخورد را مرتبط با مسائل دیگری می دانستم اما در واقع شکست را نپذیرفته بودم. درکی که الان از اتفاقات آن زمان دارم را هیچ وقت در همان زمان نداشتم.

گودنیوز را در سال ۹۴ در شتاب دهنده های مختلفی ارائه دادیم که مورد قبول هیچ کدام قرار نگرفت (هرچند که دلایل بیشتری از این دارد ولی احتمال عدم موفقیت محصول هم دخیل بود)، پذیرش این مورد برای ما سخت بود و هر هفته زمانی را صرف بهبود و افزودن امکانات مختلف می کردم و هر ماه هزینه گزافی برای نگهداری بیش از ۱۰۰ گیگابایت داده های مختلف جمع آوری شده می دادم نزدیک دو سال.

تقریبا اوایل سال ۹۵ بود که تصمیم گرفتم پروژه را برای همیشه خاموش کنم و از ادامه آن منصرف شوم، هم به لحاظ مالی هم از نظر زمانی برای من اتلاف وقت حساب می شد، اما به من درس بزرگی داد:

هر پروژه و ایده ای باید در مکان و زمان مناسب قرار بگیرد و مهم تر از اون پذیرفتن شکست و درک اشتباه در موقعیت است که باعث اتلاف وقت و هزینه های مختلف نشود.

در واقع پشتکار شاید شرط مهمی باشد، اما پشتکار خود را در مواردی به کار ببندید که به موفقیت بتوان رسید، جز این فقط باعث خواهد شد که بعدها افسوس اتلاف زمان و انرژی در آن زمان را بخورید.

۲۴فروردین

یک دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه خود را به ما بگویید.

من همیشه از جو فراری بودم٬ اینکه به صورت خیلی اتفاقی باید ...
امروز مشغول وبگردی یه پست جالبی به چشمم خورد با عنوان «فاجعه ...
توی Foreign Policy مشغول خوندن بودم با یه مقاله جالب روبرو شدم٬ گزارشی جدید ...
فرض کنید سایتی دارید که عضویت ندارد و می‌خواهید کاربران آنرا بسنجید٬ ...
شروع یا شروعی دوباره٬ چندین بار قبلاً میخواستم وبلاگ رو شروع کنم٬ که ...