حتما تا کنون با تلگرام آشنا هستید، پیام رسانی که در کشور ما به خوبی جای خود را باز کرده و استفاده کنندگان بسیاری دارد، تا جایی که مدیر آن صحبت از کاربران ۲۰ میلیونی می‌کند. اما آیا به واقع ما از تلگرام یا ابزارهای پیام رسانی همانند غرب و سایر کشورها استفاده می‌کنیم؟

پاسخ طبیعتاً نه خواهد بود، دلایل آن در دو قسمت خلاصه می‌گردد، بخش اول مرتبط با فیلترینگ و عدم دسترسی به سایر محصولات مشابه و بخش دوم فرهنگ استفاده از آن است.

Telegram-Messenger-Iran

در مبحث فیلترینگ اولین بخش دسترسی به شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شود. همانطور که می‌دانید کاربرد ابزارهای پیام رسان برای مردم به صورت شبکه اجتماعی درآمده، یعنی محلی برای تغذیه خبری و اشتراک گذاری اطلاعات و از سوی دیگر تبدیل به محلی برای آشنایی با سایر کاربران ناآشنا شده است.

عمده دلیل این تغییر کاربرد که فقط به تلگرام محصور نیست و سابقه آن در پیام رسان‌های دیگر دیده شده به این بر میگردد که کاربران از شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس بوک و توییتر استفاده نمی کنند، در نتیجه نیازی که برای کاربر به وجود آمده از طریق ابزارهای دیگر اجرایی می شود و این دقیقاْ نقطه ای است که ظرفیت استفاده را دچار بحران می‌کند و کاربران به جای پیام رسانی برای دوستانی که از قبل آنها را می شناسند شروع به یافتن دوست جدید می‌کنند که در عکس جریانی است که برای همه دنیا رواج دارد.

و فیلترینگ در دراز مدت و البته با سیاست از کار انداختن ابزارهای عبور از آن و باز گذاشتن ابزارهای پیام رسان باعث شده که کاربرانی که باید در شبکه های اجتماعی مختلف باشند همگی به سمت ابزار در دسترس یعنی پیام رسان هجوم ببرند. پیامد این هجوم باعث شده که بسیاری از کاربران با هدف کاربردهای شبکه‌اجتماعی بدون فرهنگ سازی یا دانش نسبت به کاربرد هر طیف از ابزارهای خدمت رسانی شروع به استفاده از آن کنند. کاری که متولیان فیلترینگ انجام دادند در واقع با دانش قبلی باعث مهاجرت یا استفاده کاربران از سرویس هایی می شوند که قابل دسترسی هستند و بدین گونه تعداد بسیاری از کاربران از دسترسی به سرویس های مشابه خارجی نفی می شوند. بسیاری از کاربران دسترسی راحت به سرویس با سرعت بالاتر را نسبت به عبور از فیلترینگ ترجیح می دهند و همین مسئله باعث شده تا فیلترینگ تبدیل به ابزاری برای جهت دهی استفاده از کاربران شود.

در مبحث فرهنگ استفاده که خود بحث ترکیب فرهنگ غرب با فرهنگ جامعه کشوری است که اغلب آنها به صورت ایزوله هستند خود مسئله ای کلان است و سابقه طولانی ای از حضور تلفن، سرویس های پیامکی، ابزارهای پیام رسان اولیه اینترنتی، شبکه های اجتماعی و حالا ابزارهای پیام رسانی بر روی تلفن همراه دارد. در قدیم به خاطر عقب بودن کشور از موج تکنولوژی روز جهان همیشه دید هیجانی استفاده از آن برای کاربران وجود داشته که با آن ابزار همان کاربردهایی که در آن ایزوله بودند را پیاده سازی می کردند. برای مثال همان فرهنگ ویدئو و جابجایی آن بر روی بلوتوث در سالها پیش اکنون بر روی ابزارهای پیام رسانی در حال انجام است و با نیم نگاهی به این مسئله متوجه خواهیم شد که فرهنگ استفاده به خاطر ایزوله بودن نسبت به مسائلی که هیچ گاه حل نشد و برعکس جلوی آن گرفته شد با حضور تکنولوژی و ابزارهای جدید خود را بروز می دهد.

۲۱خرداد

حتماً در چند سال اخیر در مورد استارتاپ ها بسیاری شنیده اید، کسب و کارهایی نوپا با تیم هایی خبره و باهوش که از خانه راهی بازار می شوند، ظرف مدت کوتاهی رشد می کنند و رقیب پروژه های غول پیکر می شوند.

بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم، استارتاپ ها یکی از مواردی بود که دولت از آنها استقبال کرد و روی خوشی به آنها نشان داد، هدف دولتی ها چیزی نبود جز تبدیل ایران به سرزمینی مشابه هند که با برنامه مشابه برای استارتاپ ها توانستند درآمدزایی و اشتغال زایی بسیاری داشته باشند. در این مقاله بیشتر می توانید با اکوسیستم استارتاپی هند آشنا شوید و در این پست نیز به اختصار سعی کردم تا مشکلات این اکوسیستم را بازگو کنم.

startups

۲۲بهمن

امروز مشغول وبگردی یه پست جالبی به چشمم خورد با عنوان «فاجعه ای به نام کارمندِ برنامه نویس در ایران» که دلیل و توضیحات جالبی در دفاع از فری لنس کار کردن و عدم همکاری با شرکت های ایرانی بود. موضوع کمبود نیرو متخصص هم که دیگه خیلی واضحه در شرکت ها، اما این پست تا حد زیادی کمک می کنه که دیگران بدونن چرا واقعاً خیلی برنامه نویس ها دوست نداره در یک شرکت با حقوق مکفی و با شرایط خوب کار کنه؟ منم دوس داشتم یه سری مطالب که بیشتر حاصل تجربیات خودم بوده، بازگو کنم.

programming-work

۲۵فروردین

اگر در خارج از خونه و محل کار خود با مغازه ها و تاکسی و هر نوع خدمات و سرویسی برخورد داشته باشید، حتماً تا الان متوجه قیمت روز افزون آنها شدید و اگر هم متوجه نشدید احتمالاً جیب شما به قدری بزرگ است که این قیمت ها در آن احساسی ایجاد نمی کند!

webdeveloper

۲خرداد

gold key

فرض کنید سایتی دارید که عضویت ندارد و می‌خواهید کاربران آنرا بسنجید٬ چه می‌کنید؟ سراغ سرویس‌های آمارگیری می‌روید؟ اما هیچ‌گاه دقیق نیستند و آمار بازدید با آمار استفاده تفاوت فاحشی دارد.

در این بین سایت‌هایی هستند که اینگونه خدمات را ارائه می‌دهند تا ببینید کاربران شما چه رفتاری در سایت دارند؟ نمونه این سایت‌ها می‌توان به Mouse Flow و Crazy Egg اشاره کرد. البته این سایت‌ها تفاوت بسیاری با گوگل‌آنالیتیکز و باقی سرویس‌های آمارگیری دارند و تفاوت اینجاس که آن‌ها بازدید را بررسی می‌کنند و این‌ها رفتار کاربران را زیر ذره بین قرار می‌دهند.

این مسئله در یکی از پروژه‌هایی که کار می‌کردم به دلیل اینکه داخل بستری بود که دسترسی به خارج از سرور وجود نداشت و هم اینکه چیزی که می‌خواستم مابین آنالیتیکز و یوزر ترکینگ بود٬ باعث شد به فکر طراحی یه سیستمی باشم تا بشود که کاربران رو با دقت نسبتاً خوبی علامت گذاری کرد و رد پاهای آن‌ها را ذخیره کرد تا به صورت حدودی فهمید سایت چقدر یوزر دارد؟

۷اردیبهشت