خیلی وقت بود که توی فکر بودم دستبند های سلامتی رو تست کنم، هرچند که قبلا خیلی علاقه ای نداشتم؛ اما در یه اقدام اتفاقی به نام تخفیف ویژه، یک Mi Band 2 خریدم.

اینکه چرا این دستبند رو خریدم به دو نکته برمیگرده:

  • قیمت پایینش نسبت به بقیه
  • امکان سنجش نبض

که در برابر گجت های دیگه ای مثل Moov بهتر بود و برای فرد غیرورزشکاری مثل من که روزانه تمرین بوکس و … نداره و برای تجربه اول کفایت می‌کنه.

طبیعتا قرار نیست پستی باشه از اینکه محصول رو بررسی کنیم اما سعی کردم تجربیات و نحوه استفاده ام رو بنویسم.

۴مرداد

این روزها مباحث انتخاباتی پیرامون رای دادن و ندادن زیاد ارائه می‌شود، اما لابلای تحلیل‌های متفاوتی که ارائه می‌شود دیدم جای یک تحلیل درست و بدون منفعت طلبی در مورد عادت رای دادن مردم در انتخابات ریاست جمهوری خالی است و تصمیم گرفتم که درباره این مورد بنویسم.

قبل از هرچیز بهتر است که آماری در مورد مشارکت در انتخابات رو بررسی کنیم که ببینیم به طور معمول چندر درصد از مردم توی انتخابات شرکت می‌کنند. این آمارها از ویکیپدیا استخراج شده اند.

با حذف سال ۸۸ از نتایج، میانگین مشارکت ۶۳.۹۵٪ و حد بالای مشارکت در انتخابات ۷۹.۹۲٪ بوده و کمترین ۵۰.۶۵٪ یعنی در بدترین شرایط هم حداقل نصف واجدین شرایط رای خواهند داد و آرای خاموش مردم فقط نظر اون ها رو منعکس نخواهد کرد و هیچ تاثیر دیگری ندارد.

اما بیایید نگاهی به نتایج انتخابات ۳ دوره قبل داشته باشیم.

۲۶اردیبهشت

چند سال پیش، یکی از دوستانم ایده ای تکراری و ساده ای را داشت، در بین سال های ۸۹ تا ۹۲ وبسایت های مختلفی ایجاد شدند که خبرها را از وبسایت های مختلفی جمع آوری کرده و با دسته بندی های مختلف آن را نشان دهیم.

ایده ای ساده و راحت که چند دسته بندی ایجاد می کردیم، و برای هر دسته بندی RSS های مختلفی از وبسایت های خبری تعریف می کردیم.

نسخه اولیه گودنیوز بر همین اساس ساخته شد به همراه یک شمارنده ساده که پربازدید ترین خبرهای هر روز را نشان دهیم، از نظر فنی همه چیز درست بود جز دو مورد:

۱. خبرهای تکراری – بسیاری خبرگزاری ها خبرها را چندبار یا در چند دسته بندی مختلف یا ابتدا انتشار و بعد حذف می کنند.

۲. تغییر آدرس RSS – وبسایت ها آدرس فید خود را هر از چندگاهی تغییر می دادند.

با همه این موارد اما وبسایت مذکور بازدیدهایی داشت هرچند کم اما امیدوار کننده داشت، به خصوص ورودی هایی که از گوگل می گرفت. اما با گذشت زمان همه چیز عوض شد و ما هم سعی کردیم نسخه mvp اولیه را بهبود ببخشیم و محصولی پیشرفته تر را ایجاد کنیم، این بار قوی تر، هوشمند و زیباتر از گذشته با امکانات مختلف که در تجربه ای شبیه به گوگل ریدر مرحوم را در اختیار کاربر قرار دهد.

۲۴فروردین

حتما تا کنون با تلگرام آشنا هستید، پیام رسانی که در کشور ما به خوبی جای خود را باز کرده و استفاده کنندگان بسیاری دارد، تا جایی که مدیر آن صحبت از کاربران ۲۰ میلیونی می‌کند. اما آیا به واقع ما از تلگرام یا ابزارهای پیام رسانی همانند غرب و سایر کشورها استفاده می‌کنیم؟

پاسخ طبیعتاً نه خواهد بود، دلایل آن در دو قسمت خلاصه می‌گردد، بخش اول مرتبط با فیلترینگ و عدم دسترسی به سایر محصولات مشابه و بخش دوم فرهنگ استفاده از آن است.

Telegram-Messenger-Iran

در مبحث فیلترینگ اولین بخش دسترسی به شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شود. همانطور که می‌دانید کاربرد ابزارهای پیام رسان برای مردم به صورت شبکه اجتماعی درآمده، یعنی محلی برای تغذیه خبری و اشتراک گذاری اطلاعات و از سوی دیگر تبدیل به محلی برای آشنایی با سایر کاربران ناآشنا شده است.

عمده دلیل این تغییر کاربرد که فقط به تلگرام محصور نیست و سابقه آن در پیام رسان‌های دیگر دیده شده به این بر میگردد که کاربران از شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس بوک و توییتر استفاده نمی کنند، در نتیجه نیازی که برای کاربر به وجود آمده از طریق ابزارهای دیگر اجرایی می شود و این دقیقاْ نقطه ای است که ظرفیت استفاده را دچار بحران می‌کند و کاربران به جای پیام رسانی برای دوستانی که از قبل آنها را می شناسند شروع به یافتن دوست جدید می‌کنند که در عکس جریانی است که برای همه دنیا رواج دارد.

و فیلترینگ در دراز مدت و البته با سیاست از کار انداختن ابزارهای عبور از آن و باز گذاشتن ابزارهای پیام رسان باعث شده که کاربرانی که باید در شبکه های اجتماعی مختلف باشند همگی به سمت ابزار در دسترس یعنی پیام رسان هجوم ببرند. پیامد این هجوم باعث شده که بسیاری از کاربران با هدف کاربردهای شبکه‌اجتماعی بدون فرهنگ سازی یا دانش نسبت به کاربرد هر طیف از ابزارهای خدمت رسانی شروع به استفاده از آن کنند. کاری که متولیان فیلترینگ انجام دادند در واقع با دانش قبلی باعث مهاجرت یا استفاده کاربران از سرویس هایی می شوند که قابل دسترسی هستند و بدین گونه تعداد بسیاری از کاربران از دسترسی به سرویس های مشابه خارجی نفی می شوند. بسیاری از کاربران دسترسی راحت به سرویس با سرعت بالاتر را نسبت به عبور از فیلترینگ ترجیح می دهند و همین مسئله باعث شده تا فیلترینگ تبدیل به ابزاری برای جهت دهی استفاده از کاربران شود.

در مبحث فرهنگ استفاده که خود بحث ترکیب فرهنگ غرب با فرهنگ جامعه کشوری است که اغلب آنها به صورت ایزوله هستند خود مسئله ای کلان است و سابقه طولانی ای از حضور تلفن، سرویس های پیامکی، ابزارهای پیام رسان اولیه اینترنتی، شبکه های اجتماعی و حالا ابزارهای پیام رسانی بر روی تلفن همراه دارد. در قدیم به خاطر عقب بودن کشور از موج تکنولوژی روز جهان همیشه دید هیجانی استفاده از آن برای کاربران وجود داشته که با آن ابزار همان کاربردهایی که در آن ایزوله بودند را پیاده سازی می کردند. برای مثال همان فرهنگ ویدئو و جابجایی آن بر روی بلوتوث در سالها پیش اکنون بر روی ابزارهای پیام رسانی در حال انجام است و با نیم نگاهی به این مسئله متوجه خواهیم شد که فرهنگ استفاده به خاطر ایزوله بودن نسبت به مسائلی که هیچ گاه حل نشد و برعکس جلوی آن گرفته شد با حضور تکنولوژی و ابزارهای جدید خود را بروز می دهد.

۲۱خرداد

حتماً در چند سال اخیر در مورد استارتاپ ها بسیاری شنیده اید، کسب و کارهایی نوپا با تیم هایی خبره و باهوش که از خانه راهی بازار می شوند، ظرف مدت کوتاهی رشد می کنند و رقیب پروژه های غول پیکر می شوند.

بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم، استارتاپ ها یکی از مواردی بود که دولت از آنها استقبال کرد و روی خوشی به آنها نشان داد، هدف دولتی ها چیزی نبود جز تبدیل ایران به سرزمینی مشابه هند که با برنامه مشابه برای استارتاپ ها توانستند درآمدزایی و اشتغال زایی بسیاری داشته باشند. در این مقاله بیشتر می توانید با اکوسیستم استارتاپی هند آشنا شوید و در این پست نیز به اختصار سعی کردم تا مشکلات این اکوسیستم را بازگو کنم.

startups

۲۲بهمن